5 Haziran 2010 Cumartesi

KARİKATÜRLERİN SİHİRLİ DÜNYASI 4 yıl önce eşimi kaybettiğimde yaşadığım sıkıntılı süreçte büyük kızımın önerisi ile tanıştım Yiğit Özgür'le..
Açıkçası kendisini bir yerde görsem tanımam fakat karikatürlerini hemen tanırım. Zekice kurgulanmış karikatürleri tam da bam telimize dokunur. Özellikle konuşmaya dayalı karikatürler yapar ki " Vallaha ben bunu düşünmüştüm" dersiniz. Leman, Penguen ve şu anda Uykusuzda yazan yetenekli insan, o zor günlerimi kolayca atlatmamda bir terapistten daha faydalı olmuştu.
Şimdi de biraz sıkılsam, üzülsem internetten bir karikatürünü bulur gülerim. Blogumu hazırlarken yararlandığım karikatürlerin çoğu Erdil Yaşaroğlu ve Yiğit Özgür'e aittir.

Bizim jenerasyon Gırgır ve Fırt dergileri ile yetiştiği için, sanki bizden sonra gençler mizah ile ilgilenmiyorlar diye düşünüyoruz. Ama Erdil Yaşaroğlu, Memo Tembelçizer, Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya gibi yetenekli çizerler yeni nesilin Oğuz Aral'ı durumundalar.
Arama motoruna girip bu söylediğim isimleri yazdığınızda önünüze harika karikatürler çıkacak.
Moraliniz mi bozuk, Bir şeye mi kızdınız açık bilgisayarı girin çizgilerin dünyasına..
Gülümseyin doya doya..

1 yorum:

eymenerdogan dedi ki...

Karikatür çizenleri ciddi biz zeka gerektiren meslek sahibi olarak görüyorum. Sonuçta bir-iki kere değil devamlı bir resim üzerinden espri üretmek kolay bir iş değil..