16 Temmuz 2014 Çarşamba

DAHİLER VE AŞKLARI


Özcan Erdoğan okumaya üşenenlere inat hiç üşenmemiş ve 796 sayfalık bir kitap hazırlamış.
Aslında kitap yeni değil, ben de 2011 yılında almışım fakat ilk kez sayfa sayfa değil de eşimin sık kullandığı bir yöntem olan rastgele yerleri okuduğum ve  araya başka kitaplar girdiği için yazmak bu güne nasip oldu. 
Sanat, Edebiyat ve Bilim dünyasının önde gelen isimleri, kitapta bahsi geçen isimlerin aşklarını anlatmış, Özcan Erdoğan'da hazırlamış.
Kitapta; "aşksız olmayasın ki ölü olmayasın, aşkla öl ki diri kalasın" diyen Mevlana'dan,
 "Onu o kadar uzun süre seveceğim ki sonunda o da beni sevecek." diyen Van Gogh'a;
 "Kadınına giderken yanına kırbacını almayı unutma!" diyen Nietsche'den,
 "Ancak aşk yumuşatabilir hayatımdaki acıları. Ey tanrım! Sevgi gücüme güç katacak kadını gönder bana artık." diyen Beethoven'a kadar bir çok ünlünün aşkı anlatılıyor.

"Bedenim benim seçmediğim iki yabancının birleşmesiyle oldu." diyen Aragon; "Mutlu aşk yoktur" adlı şiirinde yaşadığı aşk acılarını şöyle dile getiriyor:
"Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara,
Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda."
Vadideki Zambak ve Goriot Baba romanları gibi pek çok esere hayat veren Balzac'ın 51 yıllık kısa ömründe para ile sorunları varmış. Borçlarını ödemek için yazmış, yazmış.. Paranın tersine kadınlarla arası hep iyi olmuş. Hatta para sıkıntısını  zengin ve dul bir kadınla evlenerek çözmek istemiş. 
Balzac,"Altın Gözlü Kız" romanında şöyle der; "Kimsenin istemediği bir adamı hiç bir kadın istemez."

Şarlo karakteriyle tanıdığımız ve ismi bile insanların tebessüm etmelerine vesile olan Charlie Chaplin ikinci evliliğini 16 yaşında bir kızla, kızın hamileliğinden dolayı mecburen yapmış. Adı manşetlerden düşmezken, sonraki evliliğinde de eşi 17 yaşındaymış. 
İlahi Komedya'nın yazarı İtalyan ozan ve politikacı Dante Alighieri 9 yaşında tanıdığı ve ölene kadar sevdiği tek kadın olan Beatrice'e sevgisinden hiç söz etmemiş. İkisi de ayrı ayrı kişilerle evlilikler yapmışlar. Dante'nin Beatrice'e olan aşkı şiire ve düşünce dünyasına bakış açısını değiştirmiş.
Nazım Hikmet, Salvador Dali, Karl Marx, Elvis Presley, Yahya Kemal,Oscar Wilde gibi kendi alanında başarılı bir çok ismin  kalbini dolduran kişilerle ilişkilerini, mektuplarını, şiirlerini, acılarını okudukça bazıları hakkında hayal kırıklığı, bazıları hakkında merhamet ve sevgi, bazıları hakkında da hayrete düşeceksiniz.

Hiç yorum yok: