5 Mayıs 2014 Pazartesi

PARANOYA


Yunancada "Paranous" "açıkça delilik" anlamına geliyormuş. Aşırı endişe ve korkuyla karakterize edilen sıkça mantıksız kuruntularla bilinen hastalıkmış. 
...
Arkadaşımla telefonda konuşuyorum. İkimiz de biraz şikayetvari bir konuşmanın içindeyken birden; "Dinleniyor olabilir miyiz?" diyerek sustuk. Ne gizli  bir işimiz var, ne devletle bir işimiz. İki garip kadın konuşurken tedirgin olduk.
..
Evime giden yolun başında market var. Yol biraz uzun, arabayla yolda giderken elindeki market poşetlerini zorla taşıyan kadına "yolun sonuna kadar götürebilirim sizi" dedim. Kadın o kadar dehşetle baktı ki kendimi bir an seri katil gibi hissettim.
...
Mağazada aldığım havlunun parasını öderken satış görevlisi adresimi sordu; "Ne o GBT'me mi bakacaksın" diyecekken son anda fatura için bilgi istediğini hatırlayarak sustum.

Avrupa ülkelerinden birinde kadavra ile selfie çeken bir kızın haberini okurken şaşırmadığımı fark ettim.
...
Son zamanlarda çocuk tacizi haberleri yüzünden çocuklara fazla ilgi gösteren her erkeğe sapık gözüyle bakma eğilimim oluştu.
...
Bir süredir bilmediğim numaraları açmıyorum ama kızların okulundan, şarjları bittiği için arkadaşlarından aradıkları oluyor; yine de açmıyorum. Gereksiz bir konuşmaya dahil olmaktansa hiç konuşmamak daha iyi gibi geliyor. 

ATM'de işlem yapan adam arkasında sıra bekleyen başka bir adama bağırıyor; "Burnumun dibinde ne duruyorsun, gitsene ileri.!" Adam bir adım geri giderken söyleniyor: "Kartsız işlem yapıyor, belli ki fatura ödüyor, görsem ne olur." Kızan adam mı paranoyak, yoksa adamın yaptığı işi takip eden mi? Bilemiyorum.
...
Kızımı okula bırakırken her zaman söylediğim sözü tekrarlıyorum; "Dikkat et!"
Neye, kime?
Kızım cevap veriyor; Paranoyaya bağladın...
Ve yazımın konusu çıkıyor.
Paranoyaya mı Bağladım?
Paranoyaya mı bağladık?
...
                                                                                                                         Foto: Tumblr1 yorum:

Uyuşuk Hayalperest dedi ki...

Sanırım bağlamalıyız.
Öyle şeyler oluyor ki. Allah uzak eylesin cümlemizi.
Atm mevzusunda bence bakanda sorun var. :)