13 Şubat 2013 Çarşamba

KÜÇÜK KANDIRMACALAR BÜYÜK RAHATSIZLIKLAR


Mağaza vitrinlerinde kocaman yazılarla % 60 indirim yazıp en aşağıya küçücük harflerle: "...den başlayan fiyatlar." yazıları nasıl da gözümüzden kaçar. Üstelik büyük hevesle mağazadan içeriye girdiğinizde  %60 olan ürün koca mağazada ya bir tane ya da iki tane bulunur. O da en büyük veya en küçük bedendir. 

Bazı tatil sitelerinde 199 liraya Kapadokya'da 3 gün, Batı Karadeniz 119 lira gibi reklamlar var. İlanın gerisindeki küçücük ayrıntıları es geçip balıklama atladıysanız yandınız. Tatili satın aldıktan sonra ören yeri girişi 90 lira, zorunlu seyahat sigortası 50 lira, rehberlik hizmeti 20 lira, ekstra yemekler için gidilen anlaşmalı yerler ateş pahası.... Bir bakmışsınız ucuz diye gittiğiniz gezi size dünyanın parasına malolmuş.

Marketlerde ön raflardaki ürünler genellikle kullanma süreleri bitmek üzere olan ürünler olur. Önlerdeki alınsın da elimizde kalmasın düşüncesi satıcı için gerekli olsa da kimse ertesi gün kullanma süresi dolacak bir ürünü almak istemez. Hele buzdolabında bir kaç gün bekletip sonra kullanacağınız süt, yumurta, tavuk gibi yiyecekler hem kasanızı hem de midenizi bozar. 

Kredi kartımızın ekstresi geldi. Son ödeme tarihine daha bir hafta var diye ödemeyi geciktiririz. Ekstre kesildikten sonra faiz işletildiği için bizden ödemediğimiz her gün için ücret alındığını dikkate almayız. Yaptığımız küçük ihmalkarlık bankanın kar hanesine damla damla dolar. 

Şehir dışına çıktınız veya tatilden dönüyorsunuz. Yol boyunca küçük çuvallarda satılan patates soğan gibi sebzelere itibar ettiyseniz yandınız. Deneyimle sabittir ki hem fiyat olarak marketten aldığınızdan pahalıdır, hem de çuvalın yarıya yakını çürümüş, yumuşamış ve bozuk çıkar. İade yapmak için 100 km. gitmeyi göze alırsanız başka tabi. 

photo:tumblr1 yorum:

Uyuşuk Hayalperest dedi ki...

Bazen ucuz alacağız diye abartıyoruz. Hiç de ucuza gelmiyor ama cidden. zaten birmilyoncular boşuna heryerde değil. :)